top of page

depresyondan çıkış aslında kolay mı?


 Depresyon bir belirti. Neyin belirtisi? Duymazdan geldiğin bir şeyler var. Duymayı uzun süredir reddettiğin bir şeyler var ve o duyulmak için can atıyor demek. Yani eğer bu belirtiyi yaşıyorsam bir bakacak alan var arkada anlamına geliyor.

Bugün konumuz depresyon. Öncelikle depresyona ne iyi gelir? Depresyon nedir, neden oluşur? Nefes çalışmalarının ve bilinçaltı çalışmalarının depresyona etkileri nelerdir? Bunlardan bahsedeceğiz.
Depresyona ne iyi gelir diye sorduğumuz zaman öncelikle depresyonun nasıl oluştuğunu anlamamız lazım.


Depresyon dediğimiz hissizlik uzun bir süreç içerisinde içinizde biriken şeylerin bir semptomu diyebiliriz. Yani sorunun kendisi depresyon değil, depresyon bir sonuç.


Buna sebep olan şeylerse, uzun süre boyunca kendimizi dinlememek, içimizde yaşamı canlı, heyecanlı olduğu yerler ve sıkıldığı, sıkıştığı, huzursuz hissettiği yerleri dinlememek uzun vadede bizi depresyon dediğimiz semptoma doğru adım adım yaklaştıran bir şey.


Yani eğer biz depresyon yaşamaya başlamışsak bu bayağı bir süredir devam eden bir birikmişliğin sonucudur.


Epey bir süredir ihmal ettiğimiz, kendimizle bir bağlantısızlığın sonucudur. Öncelikle bunun ne demek olduğunu bir anlamak gerekiyor.


çözüm için önce sorunu anlamak

 Eğer depresyon yaşıyorsan, yani hayatta bir isteksizlik, bale, motivasyon eksikliği, herhangi bir şey yapmaya merak, ilgi duymamak ve böyle genel bir boşluk.'' Neden herhangi bir şey yapıyoruz ki? Yaşamın anlamı var mı ki?'' Gibi bir sürüncemede, bir halde olmak ve bunun gerçekten günlük işte bir öyle geldi geçti gibi değil, uzun süre boyunca içinden çıkamadığımız bir hâl olması, genel enerji seviyelerimizin düşük olması. depresyon olarak bunu tanımlayabiliriz.


 Bu aslında bir belirti kendimizi uzun süredir dinlemiyor olduğumuzun. içimizin bizden istediklerini ihtiyaçlarımızı karşılamıyor olduğumuzun bir belirtisi.

Hatta öyle ki Şöyle düşün, işte içimizdeki çocuk diyeceğim şimdi buna, Ee, içindeki çocuk senden bazı şeyleri istemiş. Bazı onun heyecan duyduğu, meraklandığı, coştuğu şeyleri istemiş ve duymazdan gelmişsin, boşver demişsin ona. Tekrar tekrar yapmışsın bunu.


İçindeki çocuk sana kimi yerlerde ''Ya ben burada çok sıkılıyorum, lütfen, çıkar beni buradan, başka bir yere götür. Bir çözüm bul bana'' demiş, istemiş. Sen demişsin ki '' Ya of, şimdi uğraşamam bunu yapmam lazım'' ve "git başımdan" ve onu duymamazlıktan gelerek hayatını o çizgide ilerletmeye devam etmişsin demek.


 Şurada bir yanılsama olmasın: Bu demek değil ki; ya içimden gelen her canımın istediğini mi yapacaktım o zaman? Ama sorumluluklar ve disiplin, Ve bunlara ne olacak? Hayatımın belli bir çizgide gitmesi gerekiyor. Sevdiklerim var onlardan sorumlu olduğum.'' Dediğimiz zaman tabi ki bu ''Hadi işimizi bırakalım ve bunları gözardı etmemek adına sorumsuzca davranalım'' anlamına gelmiyor.


 Zihin ama hemen oraya kaçmaya meyilli. ''Ama onu yapamazdım ki.'' diye. Kimse sana onu yap demiyor zaten. Bu ikisinin arasında, bu iki ucun arasında kendini hiç dinlememek ve içindeki çocuğu o keyfini, neşesini beslenmemek ile herşeyi boşverip, sadece çılgınca yaşamak arasında sonsuz olasılık var. Buraya bakmak yerine niye uca kaçalım ki?

 


görmezden gelmeyi öğrenmek

Buraya bakmak dediğim zaman düşün ki günbegün sana için ''Ben bunu istiyorum. Ben bunu istemiyorum.'' Demiş ve sen onu duymamayı, onun işlerine karışmaması için onun sesini sessize almayı, baypas etmeyi bir alışkanlık haline getirmişsin ve bu sadece bir alışkanlık değil. Bu aynı zamanda beyninde nöral bir yol oluşması demek.


Araba kullanmak gibi, artık öğrendikten sonra araba kullanmak için ayağını pedala bir daha basman, vitesin nerede olacağını düşünmen gerekmez. O kendiliğinden bir otomasyon haline gelir, refleks halindedir.


Alışkanlıklarımız da böyle şeyler. Bu beyninin bir enerji koruma mekanizması ve her şey verimli şekilde yapması. Dolayısıyla sen, içindeki yaşam sana ''Hadi şunu yapalım ve bunu yapmayalım.'' Dediğinde sen bunu kulak arkası ettiğinde, bunu her yapışında, bunu sık sık yaptığında beynin öğreniyor ki' 'Tamam, bunu duymayacağız, bunu arka plana atacağız.''


 Ve dolayısıyla artık senin orada bir seçim şansın kalmayacak şekilde, içinin ne dediğini duyamayacağın bir hale evrilmiş oluyorsun. Çünkü Yani beynin onu senin için direkt yapıyor. Fakat tabii ki bu oraya geri dönemeyeceğiz anlamına gelmiyor.


duyularını yeniden canlandırmak

Dikkatimizi nereye verirsek, yani kulak kabarttığın yer neresiyse orası yine genişler. Orada farkındalık, bilinç açılır, oradaki detayları duymaya başlarsın.

Uzaktaki bir sese kulak vermeye başlamak ve o sesin birden çok daha belirgin ,net duyulur hale gelmesi gibi.


Mesela tam şu anda beni dinlerken aynı zamanda arka fonda hangi sesler var? Bir kulak kabat. Bir dur. Bak orada aslında. Mesela buzdolabının vızırtısı var veya dışarıdan gelen araba sesleri var veya kuş sesleri var. her neyse. Ama orada ve biraz önce dikkat etmediğin için duymadığın şey erişilmesi aslında çok kolay, dikkatini verdikçe.


geri toplayıp bunu depresyon konusuna bağlayacak olursak hiç uzaklaşmadık aslında zaten konudan, içinin sesini duymak da, artık bir süredir duymuyorsan dahi onu içinin sesini tekrar duymaya başlamakta bu kadar basit. Sadece dikkatini getirmeye başlamakla mümkün.içinin sesine kulak kabartmak

Ve bu adımlardan bir tanesi, yani içinle bağlantıyı yeniden canlandırmak. Çünkü beni depresyona sürükleyen şey onun beni yönlendirdiği çizgiden, onun pusulasından kopmaktı..


Bana yaşam veren şeyleri değil, içindeki yaşamı tüketen şeylere doğru kendimi zorlamamdı. Dolayısıyla buradan çıkış adım adım günlük bir pratik olarak içimi dinlemek ve onun benden taleplerini olabildiğinde hayata geçirebilmekle başlıyor.

Bu çok radikal bir ''Evet, işimi bıraktım ve yollara çıktım'' da oladabilir.


Fakat buna gerek olmaksızın, hafta sonlarıma, akşamlarıma biraz daha içime yaşamı besleyen şeyler koymaya başlayarak da olabilir. Diyebilirsin ki '' ben bunları zaten yapıyorum, beni beslenen şeyler zaten var.'' Muhtemelen öyledir zaten. Yani böyle birkaç beslenmemiz, iki üç dala tutunup bana yeterli. Hayatım için yeterli diyip geri kalanını arka plana atabiliyoruz.


Fakat şu net ki dediğim gibi depresyon bir belirti. Neyin belirtisi? Duymazdan geldiğin bir şeyler var. Duymayı uzun süredir reddettiğin bir şeyler var ve o duyulmak için can atıyor demek. Yani eğer bu belirtiyi yaşıyorsam bir bakacak alan var arkada anlamına geliyor.meditasyon nasıl katkı sağlar?

Bu da bizi ikinci yere getiriyor şimdi. Arkaya attım şeylere nasıl bakıyorum? Nasıl bunlarla kucaklaşabilirim? Nasıl bunların içinden geçebilirim? Meditasyon depresyona iyi gelir mi sorusunun cevabı biraz burada yatıyor. Tabii ki gelir çünkü meditasyon bir içeriyi gözlemleyebilmek üzerine bir pratik.


Aslında beynindeki bir alanı, bir fonksiyonu geliştirmek, bir kas geliştirmek gibi meditasyon çalışmaları. O koltuğa oturduğunda ve kendi sessizliğinle kaldığında belki çok bir şey olmuyor gibi gelebilir o an fakat orası spor salonuna gidip kas çalıştığın alan gibi.  Beynindeki gözlem kasını gözlemlediğin şey ile aranda mesafe tutabilme becerisini geliştiren bir pratik meditasyon.


 içimdeki yaşamı duymak, içimdeki yaşamın taleplerini yerine getirmek. Hani Ne kadar yerine getireceğimi, ne kadarından bir mesafede kalıp başka çözüm arayabileceğimi, bunları seçebilmek meditasyon pratiğinin sonucunda kolaylaşan bir şey.

*

meditasyondan daha hızlı yöntemler

Fakat tabii, şöyle bir durum var ;işte ben uzun bir süredir neşesizim, motivasyonsuzum, bir şey yapasım yok, içerideki borular tıkanmış artık.


Hani Sen Evet, günlük meditasyon pratiği ile yavaş yavaş bunun içerisinden çıkmaya başlarsın. Yalnız bizim bu her şey çok çabuk elde ettiğimiz , bir tuşla sipariş verdiğimiz , bir tuşla bir sonraki diziye geçtiğimiz bu hızlı tatmine alışmış zihnimizde meditasyonla bir yere varmak, depresyondan çıkmak konusunda özellikle çok kolay gözlemleyebileceğin, hızlı gözlemleyebileceğin sonuçları o kadar çabuk vermeyecektir. Dolayısıyla bunu yapmaya başladığında motivasyonunu kaybedip ''ya bu işe yaramıyor'' diyip bırakmak çok kolay.


Dolayısıyla aslında meditasyona başlamak herkes için mutlaka tavsiye edilir bir şey fakat hani artık ameliyatlık bir duruma gelmiş bir duygusal belirti var onu çözmek için.

Hani önleyici ise sağlıklı beslenelim? gibi bir şey. Çözüm doğrudan olmuyor, çok çabuk olmuyor. Meditasyon da bunun gibi duygusal anlamda sağlıklı beslenme gibi. Duygusal ve zihinsel anlamda.


Bu yüzden semptomlar bu seviyeye vardıysa daha başka çözümlere, daha hızlı odaklı çat gidip sorunu çözecek çözümlere bakmaya başlamak daha rahat ve keyifli olabilir çünkü bunlar var yani, bunlar mevcut. Bunlar mevcutken niye kullanmayalım?


Bu çözümler nedir diyecek olursak envai çeşit var. "Şu bundan daha iyidir", herkese göre değişebilir. Benim en tutkulu olduklarım nefes seansları, yani terapi amaçlı nefes denilen, meditasyon nefesinden daha farklı olan, bir koçun danışana uyguladığı, nefesi aracılığıyla bütün duygusal ve zihinsel döngüsünü baştan yapılandırdığı ,çok hızlı şekilde o blokajları açtığımız bir seans türü.


Bu pratik benim en temel, en hızlı dönüştürücü pratiklerden biri olduğu için zaten çok sevdiğim bir araç.

 

kendini çalışmak ve destek almak

Bununla beraber bilinçaltı çalışmaları dediğimiz geniş bir alan var. Meditasyon yaptım, hadi içimde bir mesele var, gözlemledim. Ee, bu gözlemlediğim şey ne olacak şimdi? '' Evet, bu durum var. Evet, çocukluğumda bunu yaşamışım o yüzden böyle bir tepki veriyorum. Evet , bunun karşısında kötü hissediyorum. İyi ama ne yapacağım? Bunu değiştirmek için bir şey yapamıyorum ''vesaire.


Kaçtığım durumu bulmak bir şey, o durumla başa çıkacak donanım başka bir şey. Ve dediğim gibi tekrar tıpkı meditasyon pratiği gibi kendi içsel çalışmamızı yapmamız olmazsa olmaz bir dengeli beslenme gibi bir şey.


Herkesin kendi için bunu yapabiliyor olması; sağlıklı bir birey olmak, tekrar depresyona düşmemek. En o varoluşsal sevincinin, coşku dolu yaşayabildiğin o hale doğru koca adımlarla ilerlemek için bu gerekli.


Bununla beraber, önün yolun taşlarla dolmuş diyelim. Bunu tek başına kaldırıp boşaltmak bu yolu biraz seni yük altında bırakabilir ve kolay olmayabilir. Özellikle bunun nasıl olduğunu bilmiyorken.


Dolayısıyla bilinçaltı çalışmaları yani " günlük hayatımda böyle bir sorun yaşıyorum ama bunun ardında aslında ne var? Benim içimde ne var ki benim hayatımda devamlı bu meydana geliyor veya bunun içinden geçemiyorum?'' işin bu kısmına bakmak bunu hani hayatının pratiği, en çok en sık yaptığı şey haline getirmiş kişiler, yani profesyonelleri tarafından destek alarak yapmak çok kolaylaştırıcı bir şey.


Senin o önündeki taşları, kayaları kaldırmanda yardımcı olabilecek Ee envai çeşit, kişisel gelişim içsel çalışmalar yapan , hangi teknik sana yakın geliyorsa, kim sana yakın geliyorsa, kalbin kime ''yani burada bir şeyler var sanki'' diyorsa o kişileri bulup onlarla çalışmanızı çok öneririm.


kendine dön'üşüm vortex

Bu arada eğer bu konularda derinleşmek, bunu yaşamında uygulamaya geçirmek ve bunun için dengeli bütünsel bir rehberlik almak istersen: her pazar günü yaşamındaki meseleleri dönüştürmek için buluşuyoruz.


Kendine dönüşüm Vorteksi adlı bu oluşumda hem yaşamını ruhuyla hızalı şekilde dönüştürmek üzere bir araya gelen bilinçli kelpten yol arkadaşları, oyun arkadaşları hem adım adım seni yönlendirecek bir video eğitim.


hem de her hafta yaptığımız birbirinden farklı güçlü etkili uygulamalar var. Bunlar hem senin kendi donanımını geliştirmek üzere hem de haftadan haftaya bir seans etkisini yetiliğinde güçlü grup çalışmaları. Eğer bu senin aradığın bir destek ise açıklamadaki linkte geri kalan detayları bulacaksın.


Ve eğer şimdi doğru hizalanmaysa, Pazar günü karşılıklı görüşmek üzere. Eğer değilse de şimdi videoya devam edebilirsin.depresyonu aşmak ve ötesi

Evet, ve Depresyon konusuna tekrar geldiğimizde depresyonun oluşmasına sebep olan şey işte o koca taşlarla tıkanmış iç yollar.


O aslında varoluşunun neşesi var Hani dolu dolu bir neşe var ve onun akmasını, coşmasını engelleyen taşlar yani hani oradan düşün nehir akacak kapalı önü baraj oluşturuyor . Onları kaldırdıkça oradan artık yaşam akabilmeye başlıyor.


Ve mesela şey sık olabilen bir şeydir. Yani birileri ya en seni rahatsızlık durumuna sokan semptomu ortadan kalkınca insanlar bunun peşini bırakabiliyor ''ya tamam artık, nefes alabiliyorum'' nefes alabiliyorum derken duygusal anlamda. ''Artık gerek yok, halloldu'' diyebiliyor.


Evet, bu yatağıyla yani hayatta kalabiliyorum kısımı yeterli fakat bununla çok daha ötesinde ''coşkuyla yaşıyorum, içinde yaşam içime sığmıyor ve yaşam bu kadar güzel olabilir miymiş hakikaten'' denilen yerler var, bunun da ötesi var. yazımızla kadar var.


O yüzden depresyonu atlattım. Evet, şimdi biraz içimde yaşam tekrar akıyor ve sevinç ve merak ve keyif hissediyorum. Enerji ve motivasyon hissediyorum dediğiniz yerde bırakmak yerine devam etmeyi yine o yüzden çok öneririm.süreçte hatırlamak gerekenler

Depresyondan çıkış kolay ve mümkün. Bunun olabileceğine inandığında ve çeşitli seçenekleri araştırmaya açık olduğunda zaten yolun yarısını kat etmişsin demektir. Gerisi adım atıp yolu adımlamakta kalıyor.


Bu süreçte hemen sonuç beklemek yerine ''A olmadı'' diye motivasyonunu düşürmektense 'süreç böyle ilerliyor'u hatırlamak önemli çünkü taşlara takılmışsın, yolun taşları açmak taşları açarken tıkanan yolla karşılaşacaksın o taşların olduğu yolla karşılaşacaksın. Dolayısıyla kimi yerde ümitsizliğe düşmek, o baştan beri zaten kaçtığın, arkaya attığın negatif duygularla karşılaşmak bunun süreci. Dediğim gibi bu konuda ne kadar destek alırsanız o kadar kolay ilerler.


Fakat bunu herkesin yine kendisi için yapmayı öğrenmesi de şart. Çünkü yaşamımızı kendimiz yaşıyoruz bir başkası yaşamıyor bizim için.


Bugünlük bu kadar.


Eğer bu yazı hoşuna gittiyse sevdiklerine faydasını göreceğini düşündüklerine göndermeyi hatırlatırım ki ulaşması gereken yere ulaşsın.


Sevgiler, görüşmek üzere keyifle kal.
Yazı Hakkında:


Depresyonun belirtileri ve nedenlerini ele alıp, nefes çalışmaları ve meditasyon gibi yöntemlerle depresyonla başa çıkmanın yolları. Depresyon, uzun süre ihmal edilen içsel taleplerin bir sonucudur ve meditasyon, bilinçaltı çalışmalarıyla bu derin sorunların üstesinden gelmek mümkündür. Ayrıca, duygusal sağlığınızı iyileştirmek için pratik öneriler ve teknikler mevcut. Dikkatinizi iç sesinize vermeye başlayarak adım adım iyileşme mümkün. Alternatif Başlıklar: Depresyonun Nedenleri ve Çözüm Yolları: Nefes ve Meditasyonla İyileşme Depresyondan Kurtulmanın Yolları: Etkili Yöntemler ve İpuçları Depresyonla Başa Çıkma, Neden Depresyona Gireriz,Neden Depresyondayım,Depresyon Neden Olur,Depresyon Neden Oluşur,Depresyon Nasıl Tedavi Edilir,Nasıl Depresyondan Çıkılır,Depresyon Nasıl Geçer,Depresyon Ne Zaman Biter,Depresyona Ne Iyi Gelir,Depresyondayım Ne Yapmalıyım,depresyon,Iç Sesimizi Nasıl Duyarız,iç ses,motivasyon,Motivasyon Neden Düşer

Comments


bottom of page