WhatsApp Image 2022-06-21 at 15.44.09.jpeg

Nesibe İrem Erdem

NEFES VE DÖNÜŞÜM KOLAYLAŞTIRICISI

İstanbul'da doğup büyüdüm. Üsküdar Amerikan’da liseyi, İTÜ’de Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde üniversiteyi okudum. Yüzeyde akan yaşamın ötesinde hayatta neler var sorusuna hep meraklıydım. 

2012'de Hindistan'da çıktığım ilk uzun tek başıma yolculukta bu merakın peşinde keşiflere başladım.  2014-2017 arası keşfettikçe paylaştığım Keşifkeş adlı kişisel blog, ve online İndigo Dergisi‘nde Fer İnsanoğlu mahlasıyla yazdım. Aynı mahlas ile yolculuğun iç yüzünü ve alternatif yaşam biçimlerine keşfi yazdığım Goa’dan Geçen Yol kitabı, Yeni İnsan Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tasarımcı olarak çalıştığım yıllar boyunca eş zamanlı olarak kendini bilme ve içsel farkındalık yolculuğum devam etti.  Ruh-beden-zihin ekseninde çeşitli manevi ekoller, meditasyon ve nefes çalışmaları, bilinçaltı deşifre pratikleri ve içgüdüsel enerji dengeleme yöntemleri ile çalıştım. İç sesin rehberliğinde ve dengenin çağrısıyla yol, uçlara doğru keşiflerin ardından merkezi bularak, ve her safhada bilimsel olan ile metafizik arasında köprüler kurarak ilerledi.

1635352553498_edited.jpg

2016'da pratik ettiğim bir çok yaklaşımı özetleyen, derinlemesine etkili ve terapi amaçlı Dönüşümsel Nefes tekniği ile tanıştım. 2018’de Beşire Bulut nefes sisteminde eğitim alarak bu tekniğin uygulayıcısı oldum.

 

Kendi yaşamımı canlandırmak için başladığım yolculuk, doğallıkla bunu insanlara sunmaya kendiliğinden dönüştü.  O günden bugüne kadar sadece nefes ve bilinçaltı çalışmalarıyla binlerce saat öz-pratiğin yanı sıra, 250 saatten fazla eğitim tamamladım, 200 saatin üzerinde seans ve atölye kolaylaştırıcılığı yaptım ve 150'den fazla kişi ile bizzat çalıştım.

Nefesle Dönüştürücü Yaşam Koçluğu yaklaşımımı bir yandan, Farkındalıklı Özşefkat, Şiddetsiz İletişim, The Work, Varoluş Süreci, NLP gibi yöntemlerden materyaller ve Biyoloji, Nöroloji, Epigenetik ve daha fazlası üzerine bilimsel araştırmalarla beslemeye devam ettim. Bunlarla beraber Çocuk Gelişimi, Psikoloji ve Sosyoloji alanlarında eğitimler almayı sürdürüyorum.

2020'ye kadar bir yandan devam ettiğim Endüstriyel Tasarım mesleğinden ayrılarak, dostlarımın "bunu yapmak senin doğan" dedikleri alana kendimi bıraktım. Yani bildiklerimi paylaşmak üzere alan tutmaya ve kolaylaştırıcılık yapmaya başladım. Tasarımı bırakmadım. Bu disiplinin getirdiği, yaratıcı ve stratejik çözüm geliştirme becerisini, bu sefer insanın içsel yolculuğunu en verimli şekilde kolaylaştırmak için değerlendiriyorum. 

Tüm bunların yanı sıra, geziyor, yazıyor, çiziyor, dans, müzik, ve sanat üretiyorum. Yani inandığım gibi, "canlı, özgün ve kendi limitlerinden özgür" yaşamanın şükrünü duyuyorum. Ve bunun herkes için mümkün olduğuna şahidim. Sunduğum çalışmalar, seanslar, içerikler, hepsi bunu dokunabildiğim herkes için kolaylaştırmak için.  Çünkü senin içindeki yaşam benim içimdeki yaşam. Ve onu gözünde parıldarken, sen kendini gerçekleştirirken buna destek olmak, bugüne dek keyifle yapabildiğim en anlamlı şey. 

(Daha informal ve içerden bir yolculuk hikayesi için bu gönderiye göz atabilirsin. Ve bir de niye tüm bunlar diye merak edersen, onu da anlatan bir gönderi burada🙂